Kola Dvořák

http://leto.kola-dvorak.cz/

Horská kola 29 (Kola)

Horská kola 29"

Prodáváme horská kola 29" značek:

29 Cube

Ghost

Kellys

4Ever

Rock Machine

Superior

 

Apache

 

Ještě nedávno bylo horské kolo spojováno s průměrem kol 26", nyní se stále častěji setkáte i s parametrem 29". Ráfek 28" jako u krosového či silničního kola. Na průměr 29" dostává celek objemný MTB plášť. Rozhodně stojí za zamyšlení, a to především pro běžné ježdění.

O tři palce větší průměr kola znamená výraznější gyroskopický efekt a tedy vítanou větší stabilitu kola, ale někdy také (při výrobcem nezvládnuté geometrii) možnou horší točivost a pomalejší akceleraci - zde však velmi záleží na kvalitě konkrétního modelu.

Větší kolo s delšími dráty a objemnějším pláštěm zlepšuje tlumení nerovností, jízda je pohodlnější. Snazší je přejezd překážek, přes něž se větší "obruč" snáze převalí. Lepší je adheze plášťů, což je praktické v zatáčkách, sjezdech i výjezdech. Lepší je z určitého pohledu i stabilita kola, osy nábojů jsou vzhledem ke šlapacímu středu a těžišti jezdce výše a tím se citelně snižuje riziko přepadnutí přes řídítka ve sjezdu či naopak zvedání předního kola v prudkém výjezdu. Cena 29" kola a 26" kola je zhruba stejná. Jako reálný nedostatek se může jevit o něco menší výběr dílů a lehce vyšší hmotnost.

Především pro výletní pojetí jízdy je 29" kolo velmi praktické. Tato kola jsou přitom k mání s pevným i celoodpruženým rámem, přičemž platí, že schopnosti větších "obručí" umožňují o jedno patro snížit zdvihy celku (29" full se 100 mm je stejně schopný jako 26" se 120 mm – jde o příklad, samozřejmě záleží na konkrétním provedení).

Výhody a nevýhody 29" kol v porovnání s 26" koly

+ snazší překonávání překážek
+ větší pohodlí jízdy
+ větší bezpečnost (zvýšená adheze v zatáčkách, při brzdění i ve výjezdech)
+ lepší stabilita kola
+ lepší prostupnost terénem
- obecně trochu menší hbitost (jen velmi nepatrně pomalejší roztáčení – rozjezd, při nezávodním ježdění naprosto zbytečný aspekt výběru – a někdy horší točivost)