• Kola Dvořak
  • Kola Dvořak
  • Kola Dvořak
  • Kola Dvořak
  • Kola Dvořak
  • Kola Dvořak

Domů

Kolo Dvořak

Akce

Kolo Dvořak

Časté dotazy

Kolo Dvořak

Mapa stránek

Kolo Dvořak

Parkoviště

Kolo Dvořak

Virtuální prohlídka

Kolo Dvořak

Fotogalerie

Kolo Dvořak Kolo Dvořak

Dárkové poukázky

Kolo Dvořak

Kontakt

Přepnout na zimu Aktuality Tato sekce není po dobu letní sezóny aktualizována. Přepnout na léto
Menu
+ Kola
+ Koloběžky
+ Oblečení
+ Ochranné pomůcky
+ Doplňky
+ Příslušenství
+ Půjčovna
+ Servis letní
Půjčovna a prodej
vodáckého vybavení

Lodě
Baraka
Colorado
Scout
Solar

Půjčovna

Prodej

VODÁCKÁ KARTA

Nová FotogalerieVZP ČR


Značky prodávaných kol
Rozvoz kol ZDARMA !!!

Prodáváme tyto značky:

Vodák - Lodě - Solar - Recenze

SolarTechnický popisRecenze 


Recenze - nafukovací kajak Gumotex Solar 410 C

27.6.2011 7:46:50 Autor: Jirka Šťastný

Pro letošní sezónu ukončil Gumotex výrobu rekreačních kajaků na moře a klidnou vodu - Sunny a Solar II a místo nich vyvinul zbrusu nový kajak Solar 410 C.


solar


Tento nový kajak jsem měl možnost testovat deset dní na moři v Chorvatsku. Na místě jsem ho mohl srovnávat se dříve vyráběným kajakem Gumotex Sunny a dále mám zkušenosti se starší verzí kajaku Solar - Solar 405, který jsem používal na stejném místě před dvěma lety.


solar


Nový Solar 410 C je o něco větší než Sunny i starší Solar. Ve vlnách je mnohem příjemnější, protože má větší boční válce a tak do něj voda tolik nestříká. Na rychlost toto zvětšení nemá vliv, kajak je stále dost rychlý, navíc je lehce stabilnější. Velice dobře drží směr a to i v menších vlnách. Do větších vln bych ale doporučil osadit dno lodi směrovou ploutvičkou, pro kterou je na dně nachystaný úchyt. Příjemná je i nově montovaná síťka na drobnější věci umístěná v zádi lodi. S úspěchem jsem využíval i vodotěsný obal, ve kterém je kajak dodáván. V pohodě se do něj vejde vše potřebné pro celodenní rekreační plavbu po plážích ostrova pro pětičlennou rodinu. Je třeba na něj být opatrný, aby zůstal vodotěsným a při přepravě lodi v pytli s ním zacházet slušně.

Další příjemností, kterou neměl ani Sunny, ani jím nebyla vybavena starší verze kajaku Solar, je přetlakový ventil ve dně lodi. K moři by se tyto ventily rozhodně hodily i do bočních válců. Je to ale jen pro pohodlí, abyste nemuseli upouštět vzduch z válců, když přistanete a na loď svítí slunce.

Vnitřní uspořádání lodi musí člověk trochu studovat. Je tam mnoho úchytů na sedačky a opěrky nohou v různých místech. Takže přijít na to, která varianta je ta pravá pro sestavu, kterou potřebujete, chviličku trvá, ale zase na druhou stranu tato variabilita umožní použití lodi pro jednu, dvě, nebo dvě osoby s dítětem. A to je zase příjemné. Vnitřní prostor je velký, takže není problém umístit loďák s věcmi, síťku na ryby i pumpu na nafukování lodi.

Nošení lodi ve dvou je velice příjemné. Nové pogumované chyty neřežou do ruky, jako tomu bylo třeba u Sunny, kde se loď nosí za lano provlečené v obvodu špice. Když jsem ale nesl loď sám, trochu mi chyběl chyt uprostřed lodi, podobně umístěný jako je tomu třeba u Twistu. Stačil by na jedné straně a dost by pomohl. Takto loď z ramene sklouzává a není za co přidržovat. Nouzově se to dá vyřešit držením za sedačku.


solar


Materiál lodi byl velmi odolný. Je to materiál používaný pro lodě na divokou vodu, takže i při průjezdech přes útesy a nájezdech na pláže nebyl problém a kromě téměř neznatelných škrábanců v barvě lodi, nezanechaly tyto střety se skalami a pískem na lodi žádnou újmu. Slaná voda materiálu lodi také nevadí. Jen před sbalením je vhodné loď opláchnout čistou sladkou vodou a řádně vysušit. Na lodi, která je sbalena mokrá a navíc slaná, mohou vzniknout v barvě světlejší skvrny a mapy. Jedná se pouze o estetickou vadu, ale je to škoda si takto znepěknit loď. Barva lodi je chráněna proti slunci UV filtrem, takže loď nešisuje, ale na slunce je přesto třeba dávat pozor. Komory, které nemají přetlakový ventil, mohou při velkém zahřátí na slunci puknout a je třeba je ufukovat. Zahřátím se tlak vzduchu zvyšuje opravdu výrazně, určitě nepodceňujte.


solar


K pádlování je vhodné použít delší kajakové pádlo, cca 220 cm i delší. Větší délka pádla je nutná, protože je loď poměrně široká a tak lépe dosáhnete s delším pádlem do vody. Na druhou stranu se to nesmí přehnat. S moc dlouhým pádlem je pak namáhavější pádlování. Pokud se chystáte jezdit častěji, doporučuji nějaké lehčí kvalitnější kajakové pádlo, např. Panenka Challenge. Pro využití jen občas plně vyhovuje plastové pádlo s duralovou žerdí, nejlépe dvoudílné kvůli lepší přepravě, např. TNP 702.2. Celkový dojem z kajaku Solar 410 C jsem měl velice dobrý. Příjemná loď, která zpestří dovolenou u moře či rybníka. Díky stabilitě a větším bočním válcům bych si s ní troufl i na lehčí řeku. Ale dovolenou u moře bez takovéto lodi si už nedovedu vůbec představit. Zajedete si na plážičky, kam nikdo jiný nemůže. Je to prostě paráda.

Kajak Solar 410 C se Gumotexu povedl a rozhodně ho doporučuji.

solar


V bodech

• Pro každou variantu obsazení možnost (nutnost) přenastavit sezení
• Kajak pro 1 osobu, 2 dospělé osoby, nebo 2 dospělé a jedno dítě
• Výborná stabilita i rychlost
• Možnost doplnění směrové ploutve
• Vyhovuje pro moře, jezera a řeky max do WW I
• Odolný materiál proti oděru a protrhnutí
• Boční válce nutno na slunci ufukovat

Ostatní rady

• Nejezděte na moři sami
• Loď je určena pouze pro příbřežní plavbu, především za větru a vln se nepouštějte dál od břehu, než dokážete proti větru a vlnám zpět pádlovat
• V případě převrácení loď plave a nepotopí se. Lze ji i v hloubce převrátit zpět a nastoupit do ní. Doporučuji vyzkoušet předem wink

Plusy a mínusy

+ Rychlost, nosnost, stabilita
+ odolný materiál
+ velký prostor pro zavazadla
+ variabilita počtu osob
- složitější prvotní nastavení sezení
- chybějící úchyt pro nošení v jednom
- nutnost ufukování na slunci


solar
Stránka přečtena 1679 krát

Verze pro tisk Verze pro tisk

 

Přijímáme tyto karty:

Nyní přijímáme karty i na použité zboží

Na platební karty nelze brát zálohy (není to fiskální operace).


Možnost prodeje i na splátkyHledání
Otevírací doba

ÚTERÝ – PÁTEK

10.00-17.30

POLEDNÍ PŘESTÁVKA

12.00-13.00

SOBOTA

9.00-12.00

V pondělí je možno domluvit servis na tel.čísle mechanika: 607 829 034

Těšíme se
na Vaši návštěvu

Facebook

Novinky, informace
Parkoviště

Počasí
Počítadlo

   návštěv

   připojených čtenářů


  Site powered by GuppY v4.5.19 © 2004-2005 - CeCILL Free License

Stránka zobrzena za 0.09 vteřinu

Skins Papinou © 2007 - Licence Creative Commons